Czym się myć?

Czym się myć?

Czym myć twarz, żeby pozbyć się suchości, zaczerwienienia, szorstkości czy pieczenia? Czy można skórę uszkodzić myjąc się produktem kupionym w sklepie? Tak. Bo skład produktu ma znaczenie, podobnie jak w żywności. Niewłaściwym produktem myjącym można przekreślić dobry efekt zastosowanego leku i pogorszyć stan swojej skóry, z leczeniem czy bez leczenia. Taką sytuację obserwuje codziennie w swojej pracy. Przybywa osób, które chciałyby korzystać z dobrodziejstw postępu technologicznego i stosować kosmetyki, które pielęgnują skórę z najwyższą starannością, nie drażniąc ochronnej bariery naskórkowej. Porównuję to z powolnym wzrostem świadomości społecznej dotyczącej czytania etykiet w sklepie spożywczym i rezygnowania z tych produktów, które, spożywane regularnie zwiększają ryzyko poważnych chorób.

Bezpieczne mycie powinno zainteresować z całą pewnością wzrastającą systematycznie liczbę osób z suchą skórą, na różnym tle, z alergiami, łuszczycą, chorobami tarczycy, cukrzycą, skórą wrażliwą, naczynkową, trądzikową. Stosowanie pospolitych produktów myjących (mydeł) systematycznie podrażnia suchą skórę, problem się nasila, a efektem tego jest stwierdzenie u lekarza „teraz myję już tylko samą wodą bo wszystko mi szkodzi, piecze i swędzi”. Albo, co gorsza! „Myję się szarym mydłem, bo chyba tylko ono mi bardziej nie zaszkodzi”.

W codziennej pracy obserwuję narastający problem suchości skóry twarzy u moich pacjentów. Problem dotyczy osób w każdym wieku i obojga płci. Jesteśmy narażeni nie tylko na zmienne temperatury, wiatr, mróz, słońce, suche powietrze w pomieszczeniach, ale także na smog. Wszystko to, plus problemy chorobowe skóry twarzy sprawia, że problemów skórnych przybywa.

  • możemy kupić ogromną ilość produktów do mycia, które są rożnej jakości, co przekłada się na ich cenę – warto zainwestować w produkt myjący wysokiej jakości, żeby cieszyć się gładką skórą.
  • w przypadku zmian chorobowych skóry twarzy, sama tylko zmiana produktu myjącego przynosi poprawę, dlatego od ustalenia czym się myć zaczynam proces leczenia
  • osoby z trądzikiem uporczywie odtłuszczają skórę co tylko pogarsza jej stan. Skóra potrzebuje płaszcza lipidowego!
  • powszechne jest mycie twarzy produktami typu 3 w 1, szczególnie lubią je mężczyźni. To rozwiązanie może się sprawdzić tylko doraźnie (wyjazdy) i na krótko.
  • częste jest codzienne mycie pilingami! Nie wolno tego robić.

Dlaczego tak się dzieje?

  • Skórę alergika, naczynkową czy wrażliwą drażnią zapachy, barwniki, konserwanty i surfaktanty, powszechne w popularnych kosmetykach. Regularnie stosowane przez osoby nie mające problemów ze skórą twarzy, w końcu do tych problemów doprowadzą.
  • Środki powierzchniowo czynne (surfaktanty) muszą być obecne w produkcie myjącym, ale mogą być różnej jakości, czyli przyjazne dla skóry. Dlaczego? Ponieważ wypłukują białka i lipidy, wbudowują się w strukturę naskórka i uszkadzają go regularnie, co prowadzi nawet do uszkodzenia komórek które w mechanizmie obronnym uwalniają związki prozapalne, odpowiedzialne za zaczerwienienie, pieczenie, świąd czy wypryski.
  • Wysokie (zasadowe) pH mydeł sprzyja częstszym zakażeniom skóry, ponieważ ułatwia przenikanie bakterii a także alergenów. Zasadowe pH mydła uszkadza naturalnie kwaśny płaszcz ochronny skóry. Po spłukaniu mydła pH skóry utrzymuje się na poziomie 7-8, a powinno być około 6, idealnie 5,5.

Na co zwrócić uwagę kupując produkt do mycia twarzy suchej i podrażnionej?

  • Nie może być mydłem! Wybierz żel bez mydła, emulsję micelarną lub krem myjący.
  • Nie może zawierać zapachów, sztucznych barwników i konserwantów
  • Nie może zawierać SLS (laurylosiarczan sodowy) – bez siarczanów!
  • Powinien mieć pH w okolicy 6
  • Dobrze jeżeli zawiera mocznik, glicerynę, aminokwasy (np. L-arginina), fosfolipidy (np. lecytyna), pantenol lub alantoinę.