III Kongres Dermatologia, Wenerologia i Alergologia

III Kongres Dermatologia, Wenerologia i Alergologia

W dniach 6-8 września 2018, uczestniczyliśmy w Kongresie Dermatologii i Alergologii w Gdańsku. Dr Jacek Gocki wygłosił wykład na temat nietypowych objawów wrodzonego obrzęku naczynioruchowego (HAE). Doktor Gocki należy do grona ekspertów zajmujących się rozpoznawaniem i leczeniem tej rzadkiej w Polsce choroby, która bywa, że stanowi zagrożenie życia. Często HAE jest mylony z alergicznym obrzękiem naczynioruchowym, co powoduje, że chory może być przez wiele lat nieskutecznie leczony. Właśnie takimi doświadczeniami ze swojej praktyki, podzielił się doktor podczas wykładu.

Konferencja obejmowała szerokie spektrum chorób. Nas najbardziej interesowały zagadnienia wspólne praktyce dermatologa i alergologa, czyli choroby alergiczne. Podano, że obecnie 40% Polaków cierpi na jakąś odmianę alergii. Wśród dzieci jest to oczywiście atopowe zapalenie skóry o różnym stopniu nasilenia, W grupie młodzieży i dorosłych, alergia objawia się najczęściej alergicznym nieżytem nosa. Nic nie wskazuje na to, żeby udało się powstrzymać galopujący wzrost liczby alergików.

Istotnym elementem postępowania w atopowym zapaleniu skóry, zarówno elementem leczenia jak i profilaktyki częstych nawrotów, jest specjalistyczna pielęgnacja suchej skóry. Służą do tego preparaty nazywane emolientami, których działanie ograniczające zapalenie, świąd i ochronne zostało udowodnione naukowo. Na każdej konferencji poświęconej chorobom alergicznym mówi się wiele na temat konieczności przewlekłego, regularnego stosowania emolientów, ponieważ wiadomo, że odnowa bariery naskórkowej zmniejsza przenikanie przez skórę alergenów, bakterii czy czynników drażniących obecnych w otoczeniu alergika a więc zmniejsza stymulację układu immunologicznego do reagowania zapaleniem i świądem. Stanowi tym samym profilaktykę cięższego przebiegu atopowego zapalenia skóry, a nawet astmy!

Jak ważne jest przekonanie pacjentów do pożyteczności stosowania emolientów, wiemy z codziennej praktyki. Wiemy ponadto, jak bardzo jest to trudne zadanie dla lekarza. Skóra nie zmieniona u pacjenta z atopowym zapalenie skóry, nie jest skórą zdrową. Gdyby zbadać ją pod mikroskopem, zobaczymy nieprawidłową budowę bariery naskórkowej i stan zapalny niewidoczny gołym okiem! Staramy się tu tłumaczyć rodzicom dzieci atopowych i zawsze będziemy podkreślać, że pielęgnacja jest najważniejsza. W okresie zaostrzenia choroby, używanie odpowiedniego emolientu, pozwala istotnie zredukować ilość sterydu potrzebnego do ustąpienia objawów. Emolientami nie są produkty opisywane zwodniczo przed producenta jako hypoalergiczne i łagodne dla skóry. Emolienty są produktami o ściśle określonym składzie i właściwościach. Będziemy nieustannie edukować naszych pacjentów w zakresie pielęgnacji skóry, ponieważ wiemy, że lepiej (oraz bezpieczniej i taniej) jest zapobiegać niż leczyć.