Nici PDO

Home / Nici PDO

Nici PDO

Nici liftingujęce PDO. Podstawowe informacje i najczęściej zadawane pytania

Nici PDO, czyli nici wykonane z polidiokasanonu, który jest materiałem syntetycznym, wykorzystywanym w medycynie od ponad 20 lat, do produkcji rozpuszczalnych nici chirurgicznych.

Wprowadzenie nici w skórę powoduje natychmiastowe jej wygładzenie, poprawę owalu twarzy, wzrost napięcia skóry, tak jakby wprowadzone zostało w nią rusztowanie. Dobroczynne efekty odmładzającą będę dopiero następować po 2-4 tygodniach, ponieważ materiał pdo ma właściwość stymulowana syntezy kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za gładkość i jędrność skóry, których naturalna zawartość w skórze spada z wiekiem, a jeszcze szybciej ulegają degradacji u osób często opalających się czy palących papierosy. Ponadto, nici stymulują tworzenie nowych naczyń krwionośnych i poprawę ukrwienia skóry a także syntezę kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za nawilżenie skóry. Nici ulegają rozpuszczeniu po mniej więcej 8 miesiącach, efekt nabiegu utrzymuje się do 2 lat. Ilość i rodzaj użytych nici jest wybierana indywidualnie i od tego zależy cena zabiegu. Zabieg można wykonywać o dowolnej porze roku, można go skojarzyć z podaniem toksyny botulinowej i wypełniaczem z kwasu hialuronowego.

Mamy do dyspozycji nici różnej długości, nici proste, skręcone, z haczykami. Lekarz wie w jaką okolicę wprowadzić jaki rodzaj nici, tak aby uzyskać najbardziej pożądany efekt odmładzający. Nici można wprowadzać w praktycznie każdej okolicy ciała. Zastosowane na czole dają bardziej naturalny efekt w porównaniu z toksyną botulinową, ponieważ czoło jest wygładzone a naturalna mimika zachowana. To samo dotyczy innych okolic twarzy. Świetne efekty daje wprowadzenie długich nici haczykowatych wzdłuż owalu twarzy, można w ten sposób doskonale naciągnąć zwiotczałe policzki czy podbródek. Bardzo dobre efekty uzyskuje się usuwając nićmi tzw. zmarszczki palacza, nad wargą górną czy ujędrniając szyję i likwidując poprzeczne bruzdy na szyi. Reasumując, jest to nowoczesny lifting i odmładzanie bez skalpela, szczególnie polecane osobom w wieku 30-60 lat.

Czy zabieg jest bolesny i bezpieczny? Zabieg może być całkowicie bezbolesny, ale może też być bolesny. Zawsze znieczulam skórę, ale jeżeli wprowadzam nici pod skórę, mogę podrażnić jakieś zakończenie nerwowe i wtedy występuje ból, pomimo znieczulenia. Zdarza się, że po jednej stronie pacjent nic nie czuje a po drugiej boli go. Z pewnością nie jest to zabieg dla osób panikujących pod wpływem bólu. Odmawiam zresztą wykonywania zabiegów osobom, oświadczającym na wstępie, że np. mdleją na widok igły i nie widzą co zrobią jak zaboli. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że proste nici, używane do wygładzania zmarszczek, nie są bolesne, natomiast nici haczykowate, podciągające zwiotczałą skórę, w którymś momencie zabiegu zawsze są boleśnie odczuwane. Zabieg jest absolutnie bezpieczny.

Jak wygląda skóra po zabiegu i czy odczuwa się obecność nici w skórze? Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, może być lekko „obolała”. Objawy te ustępują bardzo szybko, podobnie jak możliwe, drobne siniaczki w miejscu wkłucia. Jeżeli użyte były długie nici, miejsce ich wkłucia może pozostać bolesne nawet do 2 tygodni, nie w sposób ciągły, ale okresowo. Nie odczuwa się obecności nici w skórze, w miejscach wkłucia nie ma blizn, czy innych śladów.

Jak funkcjonować po zabiegu? W dniu zabiegu nie zależy spożywać alkoholu. Przez kilka dni powinno się ograniczyć intensywne ruchy mimiczne twarzy i przez około 2 tygodniu unikać siłowni, basenu, sauny czy solarium. Przez kilka dni nie spożywać gorących napojów i posiłków i nie korzystać z żadnych rozgrzewających zabiegów, masaży i laserów przez kilka tygodni. Kobiety mogą się normalnie malować już tego samego dnia.

Jakie są przeciwwskazania? Jak w przypadku każdego zabiegu, jest to ciąża i karmienie piersią, a także zmiany chorobowe na skórze twarzy. Ponadto, w przypadku tego zabiegu przeciwwskazaniem są zaburzenia krzepliwości krwi i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.