Odczulanie podjęzykowe

Odczulanie podjęzykowe

Jest to metoda odczulania polegająca na podawaniu w regularnych odstępach czasu szczepionki w postaci roztworu. Szczepionkę aplikuje pacjent samodzielnie (w przypadku dzieci konieczna może być pomoc rodziców lub opiekunów). Szczepionka podawana jest pod język w postaci kropli, zgodnie z zaleceniami producenta i po przeszkoleniu przez lekarza.

Zasady ogólne odczulania szczepionkami podjęzykowymi są zgodne z ogólnymi zasadami immunoterapii alergenowoswoistej. Również może być zastosowana forma odczulania przedsezonowego lub całorocznego. Również przy każdej wizycie należy poinformować lekarza o wszelkich zdarzeniach medycznych i przyjmowanych lekach a także tolerancji szczepionki w okresie od ostatniej wizyty. Również nie prowadzi się odczulania w ciąży i w przypadku ostrych lub przewlekłych chorób zapalnych. Przed odczulaniem należy przeanalizować obecność chorób współistniejących i stosowanego leczenia celem określenia ewentualnych przeciwskazań. Powinna być również wykonana spirometria w przypadku pacjentów z astmą, a sama choroba powinna być stabilna w swoim przebiegu.

Pacjent w tej metodzie leczenia znacznie rzadziej przychodzi na wizyty do lekarza (np. co 2 miesiące), leczenie po przeszkoleniu przez lekarza prowadzi sam pacjent w domu, w oparciu o ustalony plan leczenia zawarty w dzienniczku odczulania. W tej metodzie wymagana jest jednak bardzo dobra współpraca pacjenta z lekarzem oraz duża samodyscyplina pacjenta.

Metoda odczulania podjęzykowego jest jednak znacznie wygodniejsza dla pacjenta niż odczulanie podskórne, gdyż znacznie zmniejsza się ilość wizyt w przychodni, które zabierają pacjentowi sporo czasu (jedna wizyta to minimum 45minut, nie licząc dojazdów), pacjent nie musi pojawiać się tak często i regularnie w przychodni, co ma znaczenie w przypadku pacjentów z ruchomym czasem pracy, pracą zmianową, pracą w różnych miejscach, w oddelegowaniu, pacjentów dużo podróżujących. Ponad to pacjent jest uniezależniony od godzin otwarcia przychodni. Tę metodę odczulania polecam osobom bardzo aktywnym zawodowo, uczniom i studentom. W trakcie odczulania podjęzykowego budowanie dawki trwa zwykle kilkanaście dni, a nie kilka tygodni jak w odczulaniu podskórnym dawki podtrzymujące podaje się codziennie lub co dwa dni.

W porównaniu do odczulania podskórnego istnieje znacznie mniej badań oceniających efektywność odczulania podjęzykowego, lecz dotychczas zebrane dane sugerują, że jest to metoda odczulania równie skuteczna.

Szczepionki podjęzykowe charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Sporadycznie może wystąpić zaostrzenie objawów alergicznych, a spodziewanymi objawami niepożądanymi występującymi u niektórych pacjentów są przemijające swędzenie w obrębie jamy ustnej, opuchnięcie warg lub dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Schematy odczulania szczepionkami podjęzykowymi różnią się w zależności od producenta. Poniżej przedstawiam dla moich pacjentów schemat leczenia i ważne informacje dotyczące terapii szczepionką Staloral 300

Przygotowanie szczepionki 

Jeśli używacie Państwo szczepionki Staloral 300 po raz pierwszy i/lub zaczynacie odczulanie, w pudełku, które kupiliście Państwo w aptece znajdują się w pierwszym rzędzie 3 fiolki. Jedna z niebieskim kapslem i dwie z fioletowym. W drugim rzędzie znajdują się trzy aplikatory. Odczulanie zaczynamy od fiolki z niebieskim kapslem (NIEBIESKI KPSEL).Proszę wziąć fiolkę z niebieskim kapslem, zdjąć go (kapsel), zdjąć aluminiową osłonę i wyjąć gumowy korek. Następnie proszę wziąć jeden z aplikatorów (wygląda jak mały kranik) i odpakować z folii. Nie zdejmując pomarańczowej zatyczki mocno wcisnąć aplikator do otwartej wcześniej fiolki. Następnie zdjąć pomarańczową zatyczkę i kilkakrotnie nacisnąć (po pierwszych dwóch naciśnięciach może nie wypłynąć kropla z aplikatora). Po piątym naciśnięciu aplikator odmierza właściwą ilość szczepionki – każde naciśnięcie to jedna kropla – szczepionka jest gotowa do użycia. Proszę upewnić się czy pasek na przygotowanej przed chwilą fiolce z aplikatorem ma niebieski pasek na etykietce, a w pudełku pozostały dwie fiolki z fioletowymi kapslami i dwa nierozpakowane aplikatory.

Prowadzenie terapii – odczulania 

Odczulanie rozpoczynamy od fiolki z niebieskim kapslem. Jest to leczenie wstępne polegające na budowaniu dawki do dawki maksymalnej zalecanej przez producenta lub dobrze tolerowanej przez pacjenta. Trwa ono 9 dni. Przez pierwsze 6 dni używamy fiolki niebieskiej z której podajemy szczepionkę w postaci kropli w ilości określonej w schemacie, który jest umieszczony w dzienniczku odczulania, który został z Państwem omówiony z lekarzem. W dniu 7 przygotowujemy fiolkę z fioletowym kapslem tak jak to zostało przedstawione powyżej. W tym dniu (7 dniu) podajemy pierwszą dawkę w fiolki fioletowej i w kolejnych 2 dniach kontynuujemy budowanie dawki z tej fiolki. Po osiągnięciu w dniu 9 dawki maksymalnej (4 dawki – krople z fiolki filetowej) wchodzimy w odczulanie podtrzymujące, które będzie polegało na tym że codziennie aplikujecie sobie Państwo 4 krople z fiolki fioletowej.

Jak aplikować? 

Szczepionkę podaje się podjęzykowo (co ułatwia odpowiednio wyprofilowany kranik) w ilości kropli wynikającej z etapu odczulania. Jedno naciśnięcie aplikatora to jedna kropla. Odpowiednią dawkę (ilość kropli)podajemy na czczo pod język i przytrzymujemy 2 minuty, a następnie połykamy. Po 30 minutach można zjeść posiłek. Przykładowo rano po obudzeniu aplikujemy odpowiednią dawkę szczepionki pod język i przytrzymujemy ją przez 2 minuty a następnie połykamy. Teraz przystępujemy do porannej toalety przygotowania śniadania. Te czynności możemy wykonać w ciągu 30 minut. Po tym czasie możemy zjeść śniadanie i umyć zęby. Jeśli macie Państwo bardzo napięte poranki, możecie szczepionkę przyjmować wieczorem, pamiętając o kilkugodzinnej przerwie bez posiłku (lek podaje się na czczo)

Jeśli zapomniałeś z jakiś powodów podać dawkę szczepionki, to jeśli jesteś na etapie budowania dawki powtórz ostatnio podaną i kontynuuj budowanie dawki według schematu. Jeśli na etapie leczenia podtrzymującego a przerwa jest krótka (kilka dni) to kontynuuj odczulanie ustaloną dawką podtrzymującą

Nie odczulamy w czasie ostrych stanów zapalnych. Nie aplikuj szczepionki gdy masz infekcję górnych dróg oddechowych. Jak wyleczysz infekcję wrócisz do odczulania

Jeśli przerwa trwała do dwóch tygodni to podaj najmniejszą dawkę z fiolki fioletowej i stopniowo zwiększając dawkę (tak jak w schemacie z dzienniczka odczulania) w kolejnych dniach aż do dawki podtrzymującej i kontynuuj odczulanie

NIGDY nie sumuj zapomnianych dawek ! np.: jeśli prowadzisz leczenie podtrzymujące dawką 4 kropli codziennie, a wczoraj zapomniałeś przyjąć szczepionkę to dziś podaj znowu 4 krople a nie 8 kropli.

Jeśli coś Cię niepokoi albo nie wiesz co zrobić skontaktuj się z lekarzem.