Ogólna

Home / Ogólna

Dermatologia ogólna

Leczenie chorób skóry

W gabinecie zajmuję się przede wszystkim leczeniem następujących chorób skóry:

 • trądzik zwykły
 • trądzik różowaty
 • łuszczyca
 • łojotokowe zapalenie skóry
 • pokrzywki
 • alergiczne i nie alergiczne kontaktowe zapalenie skóry /egzema/
 • uczulenie i nietolerancja kosmetyków
 • atopowe zapalenie skóry
 • zakażenia skóry bakteryjne, wirusowe, grzybicze
 • łysienie
 • pieluszkowe zapalenie skóry

Testy skórne punktowe i naskórkowe: Punktowe testy skórne /PTS/ wykonuję w przypadku uzasadnionego podejrzenia alergii typu atopowego, u części pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i w przypadku niektórych pokrzywek. Uwzględniając wywiad, badanie to może umożliwić określenie roli alergenu w powstawaniu objawów chorobowych. PTS są bardzo wiarygodne w wykrywaniu alergii na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego i alergeny zwierząt. W przypadku podejrzenia alergii na pokarmy testy należy interpretować ostrożnie, ponieważ wynik PTS z wyciągami alergenów pokarmowych nie zawsze rozstrzyga o braku lub istnieniu uczulenia na dany pokarm. Wiele objawów identycznych jak w alergii pokarmowej może być wynikiem nietolerancji składników pokarmowych, której nie można zdiagnozować przy pomocy PTS.

Testy naskórkowe wykonuję w przypadku podejrzenia alergicznego wyprysku kontaktowego. Wskazaniem do ich wykonania jest stwierdzony klinicznie wyprysk /egzema/, który może występować wyłącznie w miejscu kontaktu z substancją uczulającą /np. metalem, kosmetykiem, rośliną, lekiem miejscowym/ lub może mieć charakter rozsiany /po lekach, po doustnym zażyciu alergenów np. konserwantów w pokarmach/. Zestaw testów nakleja się na skórę pleców na 2 doby. Ujemny wynik testu nie wyklucza znaczenia etiologicznego danego alergenu. Wykonanie testów naskórkowych ze wszystkimi podejrzanymi alergenami jest niewykonalne ponieważ ich liczba sięga kilkuset. Dlatego, opracowano zestaw alergenów które najczęściej powodują kontaktowy wyprysk alergiczny tzw. Standard Europejski. Zestaw ten jest zawsze pierwszym badaniem u chorych na wyprysk.

Dermatoskopowa ocena znamion barwnikowych Badanie lampą dermatoskopową pozwala wykryć czerniaka złośliwego we wczesnym okresie rozwoju! Pozwala także odróżnić znamiona barwnikowe od innych zmian skórnych, niejednokrotnie uznawanych przez pacjenta za niebezpieczne np. od naczyniaków, włókniaków czy brodawek łojotokowych. Badanie pozwala określić czy zmiana barwnikowa jest łagodna, czy wymaga częstej obserwacji, czy wymaga usunięcia, w przyszłości czy też pilnego. Badanie dermatoskopowe jest zawsze połączone z dobraniem ochrony przeciwsłonecznej odpowiedniej do fototypu skóry. Dermatoskopowej ocenie znamion powinni się poddawać systematycznie przede wszystkim pacjenci u których w rodzinie wystąpił czerniak złośliwy, pacjenci z bardzo licznymi znamionami, pacjenci korzystający z solariów i często opalający się oraz pacjenci którzy obserwują niepokojące zmiany w wyglądzie znamienia takie jak zmiana zabarwienia, kształtu, wielkości czy krwawienie.