Dr n. med. Krystyna Romańska-Gocka

Dermatolog

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Bydgoszczy, którą ukończyłam w 1995 roku. W 2000 roku uzyskałam stopień doktora nauk medycznych, w 2004 r. specjalizację II stopnia z dermatologii i wenerologii. Od zakończenia studiów, przez 17 lat, pracowałam w Klinice Dermatologicznej w Bydgoszczy, a następnie, od 5 lat, w Katedrze Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej Collegium Medicum w Bydgoszczy, jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Obecnie zajmuję się w Katedrze nauczaniem studentów kosmetologii i jestem promotorem prac licencjackich i magisterskich. Jestem autorem 80 prac naukowych i doniesień zjazdowych, które opublikowałam w czasopismach polsko i anglojęzycznych. Doświadczenie zawodowe uzyskałam pracując w Klinice Dermatologii, w poradni przyklinicznej , w przychodni dermatologicznej i w prywatnej praktyce, którą prowadzę od 18 lat. Regularnie pogłębiam swoją wiedzę czytając literaturę i uczestnicząc w kursach i konferencjach.

W pracy kieruję się przeświadczeniem, że najważniejsze jest nawiązanie dobrego kontaktu z pacjentem, indywidualne potraktowanie jego problemu, nieustające pogłębianie swojej wiedzy, krytyczny stosunek do nowinek i nie uleganie modom na leczenie. Wzorem postawy godnej lekarza i wzorem życzliwości dla ludzi, był dla mnie mój Tata, profesor Bogdan Romański. Przekonał mnie, że podejmowanie działań na rzecz niesienia pomocy chorym ma sens w każdych okolicznościach i powinno stanowić naczelny cel egzystencji lekarskiej, niezależnie od specjalności. Nauczył mnie również, że lekarz ma swoją godność i ciężko pracuje na uznanie społeczne i zgodnie z cytowaną wszędzie wyrywkowo przysięgą Hipokratesa, ma prawo „korzystać z owoców pracy swojej”.

O mojej praktyce

W moim gabinecie zajmuję się leczeniem chorób skóry u dorosłych i dzieci. W ciągu mojej wieloletniej kariery zawodowej zmienił się „profil” pacjenta, a także zmieniło się podejście społeczeństwa do lekarza, niestety na gorsze. Jeszcze kilka lat temu zajmowałam się głównie leczeniem atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Obecnie, najwięcej czasu poświęcam leczeniu trądziku młodzieńczego i dorosłych, oraz innych chorób cywilizacyjnych skóry twarzy, będących mocno związanymi z przewlekłym stresem, niezdrowym odżywianiem czy zanieczyszczeniem powietrza (alergie, rumienie, nietolerancja kosmetyków).

Wiele czasu poświęcam na wyjaśnianie istoty choroby, ponieważ choroby skóry mają często przewlekły przebieg a nawroty są nieuniknione. Prawdopodobnie niedostateczna informacja sprawia, że pacjenci chorujący na łuszczycę, trądzik zwykły i różowaty, choroby alergiczne skóry i wiele innych, zmieniają często lekarzy, poszukując tego jedynego który ich wyleczy, nie wiedząc jednak że jest to często niemożliwe. Z drugiej strony, najczęściej możliwe jest uzyskanie remisji a zasadnicze znaczenie dla jej jak najdłuższego utrzymania mają działania profilaktyczne. Przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat choroby traktuję jako bardzo istotną część mojej pracy lekarskiej. Znacząco zwiększyła się także, w ostatnich latach, liczba osób pragnących odmłodzenia skóry, wykonujących zabiegi dermatologii estetycznej. Efekty tych zabiegów przynoszą mi dużo satysfakcji. Wykonuję przede wszystkim te zabiegi, które mają udowodnioną skuteczność i bezpieczeństwo, takie jak wypełnianie bruzd i zmarszczek kwasem hialuronowym, modelowanie ust i policzków, wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową, mezoterapię odmładzającą i nawilżającą suchą skórę, pilingi w przypadku blizn i przebarwień potrądzikowych czy zmęczonej skóry.

Działalność naukowa

Moje prace prezentuję na corocznych kongresach Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii. Poprzez czynny udział w kongresach krajowych i międzynarodowych poszerzam wiedzę i zapoznaję się z opiniami światowych autorytetów. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii.

Krystyna Romańska-Gocka - ZnanyLekarz.pl