Sucha skóra w okresie jesiennym

Sucha skóra w okresie jesiennym

Jesienią suchość skóry dokucza często osobom zdrowym, a zawsze alergikom i chorującym na łuszczycę. Suchość i świąd skóry to wiodące dolegliwości w dermatologii jesienną porą. Dermatolog może określić ich przyczynę (przeprowadzając wywiad oraz oglądając skórę) i zalecić adekwatną pielęgnację, która aby być skuteczną, musi być codzienną i regularną. Dodatkowo ważna jest zmiana pewnych nawyków sprzyjających suchości skóry, o czym piszę poniżej.

  • Zdrowy człowiek z suchą skórą potrzebuje innej pielęgnacji niż chory. Inny produkt jest potrzebny alergikowi, inny choremu na łuszczycę czy trądzik, jeszcze inny młodej kobiecie z niedoczynnością tarczycy, zupełnie inny starszej osobie chorej na cukrzycę. Do tego niezbędny stosowny produkt bezpiecznie myjący, nie wypłukujący z naskórka naturalnych związków tłuszczowych.

Nie znam pacjenta, który przychodząc z problemem suchej skóry ciała nie powie: „używałem już wszystkiego, ale to nic nie daje”. Idąc tym tropem, dowiaduję się przeważnie, że „używanie wszystkiego” oznacza „jakiś balsam z drogerii”, oliwkę dla dzieci, szare mydło lub nawet całkiem odpowiedni balsam, ale „no faktycznie nieregularnie”, bo suchość powraca – czyli nie działa! Żaden, najlepszy specyfik nie spowoduje, że skóra alergika przestanie być sucha raz na zawsze. Nie ma też takiego produktu, który zlikwiduje problem przy stosowaniu raz na tydzień.

Co najbardziej wysusza skórę zdrowego człowieka? Bo w alergii i łuszczycy, objaw ten jest uwarunkowany genetycznie. Czym sam sobie szkodzisz? I jak sobie możesz pomóc, pod warunkiem, że regularnie zastosujesz się do zaleceń?

  • Jesienią skóra jest przesuszona po wakacjach, ponieważ chroni się przed słońcem poprzez pogrubienie naskórka. Dobrze wiesz, że przedawkowanie słońca skutkuje łuszczeniem się skóry i jej swędzeniem. Wniosek nasuwa się sam.
  • Centralne ogrzewanie, suche powietrze w domu, klimatyzacja wysuszają skórę. Wskazane wietrzenie i nawilżanie powietrza.
  • Gorące prysznice i kąpiele to ulubiony relaks wielu Polaków. Skóra tego nie znosi. Staje się szorstka, po potarciu ręcznikiem powstają na niej czerwone pręgi, swędzi. Skóra nie dojdzie „do siebie” w takich warunkach.
  • Obcisła odzież (szczególnie rajstopy, leginsy, dżinsy i rękawy) drażni skórę, potęguje świąd, szorstkość i zaczerwienienie. Daj skórze odpocząć od „obcisłości” chociaż w domu.
  • Brak regularnego używania balsamu do ciała dotyczy zadziwiającej ilości ludzi. Zdumiewa mnie to tym bardziej, że jest tak ogromny wybór produktów do pielęgnacji. Osoby, którym zalecam taką praktykę ze wskazań zdrowotnych traktują ją jak męczący obowiązek. Tym samym szybko przestają i ….znowu jest sucha skóra. Stosuj balsam codziennie a już po kilku dniach będzie co najmniej lepiej.