Dermatolog

Home / Dermatolog

Dermatolog

O mnie

Jestem absolwentką Akademii Medycznej w Bydgoszczy, którą ukończyłam w 1995 roku. W 2000 roku uzyskałam stopień doktora nauk medycznych, w 2004 r. specjalizację II stopnia z dermatologii i wenerologii. Od zakończenia studiów, przez 17 lat, pracowałam w Klinice Dermatologicznej w Bydgoszczy, a następnie, od 5 lat, w Katedrze Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej Collegium Medicum w Bydgoszczy, jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Obecnie zajmuję się w Katedrze nauczaniem studentów kosmetologii i jestem promotorem prac licencjackich i magisterskich. Jestem autorem 80 prac naukowych i doniesień zjazdowych, które opublikowałam w czasopismach polsko i anglojęzycznych. Doświadczenie zawodowe uzyskałam pracując w Klinice Dermatologii, w poradni przyklinicznej , w przychodni dermatologicznej i w prywatnej praktyce, którą prowadzę od 18 lat. Regularnie pogłębiam swoją wiedzę czytając literaturę i uczestnicząc w kursach i konferencjach.

W pracy kieruję się przeświadczeniem, że najważniejsze jest nawiązanie dobrego kontaktu z pacjentem, indywidualne potraktowanie jego problemu, nieustające pogłębianie swojej wiedzy, krytyczny stosunek do nowinek i nie uleganie modom na leczenie. Wzorem postawy godnej lekarza i wzorem życzliwości dla ludzi, był dla mnie mój Tata, profesor Bogdan Romański. Przekonał mnie, że podejmowanie działań na rzecz niesienia pomocy chorym ma sens w każdych okolicznościach i powinno stanowić naczelny cel egzystencji lekarskiej, niezależnie od specjalności. Nauczył mnie również, że lekarz ma swoją godność i ciężko pracuje na uznanie społeczne i zgodnie z cytowaną wszędzie wyrywkowo przysięgą Hipokratesa, ma prawo „korzystać z owoców pracy swojej”.

O mojej praktyce

W moim gabinecie zajmuję się leczeniem chorób skóry u dorosłych i dzieci. W ciągu mojej wieloletniej kariery zawodowej zmienił się “profil” pacjenta, a także zmieniło się podejście społeczeństwa do lekarza, niestety na gorsze. Jeszcze kilka lat temu zajmowałam się głównie leczeniem atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Obecnie, najwięcej czasu poświęcam leczeniu trądziku młodzieńczego i dorosłych, oraz innych chorób cywilizacyjnych skóry twarzy, będących mocno związanymi z przewlekłym stresem, niezdrowym odżywianiem czy zanieczyszczeniem powietrza (alergie, rumienie, nietolerancja kosmetyków).

Wiele czasu poświęcam na wyjaśnianie istoty choroby, ponieważ choroby skóry mają często przewlekły przebieg a nawroty są nieuniknione. Prawdopodobnie niedostateczna informacja sprawia, że pacjenci chorujący na łuszczycę, trądzik zwykły i różowaty, choroby alergiczne skóry i wiele innych, zmieniają często lekarzy, poszukując tego jedynego który ich wyleczy, nie wiedząc jednak że jest to często niemożliwe. Z drugiej strony, najczęściej możliwe jest uzyskanie remisji a zasadnicze znaczenie dla jej jak najdłuższego utrzymania mają działania profilaktyczne. Przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat choroby traktuję jako bardzo istotną część mojej pracy lekarskiej.

Znacząco zwiększyła się także, w ostatnich latach, liczba osób pragnących odmłodzenia skóry, wykonujących zabiegi dermatologii estetycznej. Efekty tych zabiegów przynoszą mi dużo satysfakcji. Wykonuję przede wszystkim te zabiegi, które mają udowodnioną skuteczność i bezpieczeństwo, takie jak wypełnianie bruzd i zmarszczek kwasem hialuronowym, modelowanie ust i policzków, wygładzanie zmarszczek toksyną botulinową, mezoterapię odmładzającą i nawilżającą suchą skórę, pilingi w przypadku blizn i przebarwień potrądzikowych czy zmęczonej skóry.

Dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna stanowi szczególnie wąską specjalność, którą usiłują obecnie, powszechnie „uprawiać” przedstawiciele nie tylko innych specjalności lekarskich ale także osoby nie będące lekarzami! Lansowany przez media wizerunek idealnej twarzy spowodował niewątpliwie wzrost zainteresowania pacjentów metodami dermatologii estetycznej. Nie chcemy przyjąć do wiadomości że normalna skóra nigdy nie jest doskonała a zdjęcia reklamowe są wyretuszowane. Ponieważ młodzieńczy wygląd skóry znacząco wpływa na naszą samoocenę i kontakty międzyludzkie, poprawianie tej atrakcyjności u dermatologa znajduje z pewnością uzasadnienie. Dermatologia estetyczną zajęłam się 12 lat temu, początkowo pilingami lekarskimi jako metodą wspomagającą w leczeniu różnych niedoskonałości skóry, dopiero po uzyskaniu II stopnia specjalizacji zainteresowałam się również możliwościami korekcji zmarszczek. Podczas pierwszej wizyty pacjenta szczególne znaczenia ma rozmowa, na temat oczekiwań dotyczących poprawy wyglądu i możliwości spełnienia tych oczekiwań w szczególności. Spotkanie to poświęcam także na ocenę ogólnego stanu skóry oraz wywiad dotyczący przyzwyczajeń, które mają niewątpliwy wpływ na rezultaty zabiegów.