Alergiczny nieżyt nosa

Home / Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa

Jest to alergiczne (najczęściej zależne od przeciwciał IgE) zapalenie błony śluzowej nosa. Jest najczęściej występującą chorobą alergiczną. Można powiedzieć, że jest to zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane alergenami, które wywołują reakcje charakterze alergicznym. Często jego występowanie jest skojarzone z alergicznym zapalenie spojówek i astmą oskrzelową, do której wystąpienia często predysponuje.

Nie każdy nieżyt nosa jest spowodowany alergią. Istnieje wiele przyczyn nieżytu nosa.

Objawami choroby są: katar – wodnista, lub śluzowo wodnista wydzielina z nosa, kichanie – często salwami (więcej niż 5 kichnięć w serii), zatkanie, blokada nosa utrudniająca lub uniemożliwiająca oddychanie, świąd nosa, mowa nosowa, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, pokasływanie, upośledzenie węchu, osłabienie słuchu, oddychanie przez otwarte usta, świąd podniebienia i uszu. Czasem pojawiają się objawy ogólnoustrojowe takie jak wzrost temperatury (gorączka sienna), bóle głowy, zaburzenia snu, koncentracji, uczenia się, niepokój. Często obserwuje się zaczerwienienie nosa, przeczosy na jego koniuszku, a uporczywy świąd powoduje występowanie tak zwanego salutu alergicznego u dzieci (pocieranie dłonią końca nosa), lub grymas alergiczny u dorosłych. Wokół oczu występuje ciemne zabarwienie skóry, a twarz chorego oddychającego przez niedomknięte usta z powodu blokady nosa, ma charakterystyczny wygląd.

Choroba spowodowana jest najczęściej uczuleniem na alergeny powietrznopochodne czyli unoszące się w powietrzu pyłki roślin wiatropylnych (trawy, drzewa, chwasty), zarodniki grzybów pleśniowych, alergeny roztoczy kurzu domowego, psa, kota i innych zwierząt, piór. Rzadziej przyczyną są alergeny pokarmowe, czy alergeny spotykane w środowisku pracy jak na przykład mąka. Wyróżnia się dwa rodzaje alergicznego nieżytu nosa: Okresowy, gdy objawy występują krócej niż 4 dni w tygodniu lub mniej niż 4 tygodnie. Mieści się tutaj używane przez wielu alergologów pojęcie sezonowego alergicznego nieżytu nosa. Jest on spowodowany ekspozycją na alergeny które w środowisku pacjenta występują okresowo, sezonowo, w sezonie pylenia roślin (np.: drzew, traw chwastów). Drugi rodzaj nieżytu alergicznego nosa to nieżyt przewlekły występujący powyżej 4 dni w tygodniu i powyżej 4 tygodni, spowodowany jest alergenami, które istnieją w środowisku pacjenta w sposób ciągły (np.: alergeny roztoczy kurzu domowego)

Nieżyt nosa alergiczny po kontakcie z alergenem ma często przebieg dwufazowy. Przykładowo po wyjściu na łąkę u pacjenta uczulonego na pyłki traw występuje napad kataru, kichania i świąd nosa. Pacjent opuszcza w pośpiechu łąkę, zażywa leki przeciwhistaminowe i wraca do domu gdzie objawy ustępują. Zadowolony pacjent siada wieczorem przed telewizorem i oglądając mecz ulubionej drużyny i spostrzega, że ponownie ma objawy nieżytu nosa z tym ale tym razem dominują objawy zatkania nosa – jest to późna faza reakcji alergicznej – uczulenia na pyłki traw z którymi zetknął się na przedpołudniowym spacerze.

Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych oraz wynikach testów skórnych lub immunologicznych (patrz zakładka diagnostyka). Ważne jest także badanie rynoskopowe i różnicowanie z innymi przyczynami nieżytu nosa.