Zabiegi odmładzające

Home / Zabiegi odmładzające

Zabiegi odmładzające

Mini przewodnik po zabiegach wykonywanych w gabinecie, informacje praktyczne.

W swojej praktyce lekarskiej wykonuję zabiegi upiększające i odmładzające, o potwierdzonej przez lata praktyki i doświadczeń, skuteczności i bezpieczeństwu. Do zabiegów tych należą pilingi chemiczne, mezoterapia igłowa, wypełnianie zmarszczek i bruzd i ust kwasem hialuronowym, usuwanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową oraz lifting twarzy, szyi i dekoltu przy użyciu nici pdo.

Powyższe zabiegi pozwalają na usunięcie zmarszczek czoła, między brwiami, usunięcie „kurzych łapek” okolic oczu, umożliwiają powiększenie ust, poprawę ich konturu i nawilżenia, modelowanie owalu twarzy i policzków, napięcie zwiotczałej skóry różnych okolic twarzy i szyi, wygładzenie tzw. „doliny łez”.

Pacjenci często zadają mi pytanie jakich preparatów używam do zabiegów. Lekarze zajmujący się dermatologią estetyczną używają produktów najwyższej jakości, i dla pacjenta nie powinno mieć znaczenia, jaka jest nazwa handlowa danego produktu, ponieważ każdy z nas ma swoje ulubione marki i producentów do których jest przyzwyczajony bo uzyskuje najlepsze efekty i nie chce eksperymentować. Efekt zabiegu nie zależy od tego czy np. wypełniacz z kwasem hialuronowym pochodzi z firmy A lub B (mam na myśli preparaty profesjonalne jakich używamy), zależy natomiast bardzo od umiejętności lekarza, ilości produktu użytego adekwatnie do stanu skóry (np. w przypadku głębokich bruzd trzeba użyć więcej materiału aby uzyskać pożądany efekt), zależy także od indywidualnych właściwości skóry pacjenta. Przykładowo, mam pacjentki u których wypełnienie zmarszczek, a nawet ust, utrzymuje się nawet 2 lata! Są też osoby, u których efekt zaczyna zanikać po 6 miesiącach i nie jestem w stanie tego przewidzieć jak będzie w konkretnym przypadku. Z pewnością osoby korzystające dużo ze słońca i solariów mogą się spodziewać krótszego efektu zabiegów. Reasumując, specjalista ma zawsze dobry preparat, który mu dobrze „leży w ręce”. Podobnie jest z producentami pilingów czy nici liftingujących.

Często pacjentki proszę mnie o poradę, na jaki zabieg odmładzający mogłyby się zdecydować w pierwszej kolejności. Pytam wtedy, co najbardziej denerwuje, co w pierwszej kolejności jest źródłem niezadowolenia, i mogę doradzić odpowiedni zabieg. Wiele zależy od stanu skóry, a więc często, choć nie zawsze, od wieku. W każdym wieku można wykonać, z korzyścią dla wyglądu, mezoterapię, piling, wypełnienie bruzd i zmarszczek oraz nici liftingujące, natomiast nie w każdym wieku należy wstrzykiwać botoks. U młodych kobiet doskonałe efekty przynoszą iniekcje toksyny botulinowej i profilaktyka przeciwstarzeniowa w postaci mezoterapii. U pacjentek, u których stwierdzam istotną utratę jędrności skóry, odradzam zdecydowanie toksynę botulinową, powoduje bowiem, że twarz pozbawiona zmarszczek mimicznych w pewnym wieku wygląda na ociężałą. Szczególnie korzystnym zabiegiem dla skóry tracącej jędrność są nici liftingujące, często w połączeniu z głębokimi nakłuciami wypełniaczem kwasu hialuronowego, dla wzmocnienia efektu.

Pilingi chemicznie doskonale redukują lub usuwają przebarwienia różnego pochodzenia, pozwalają odmłodzić skórę, usunąć zaskórniki, zmniejszyć łojotok i widoczność „porów” skóry oraz wygładzić płytkie blizny potrądzikowe. Po jednym pilingu nie można spodziewać się spektakularnych efektów. Powinno się wykonać co najmniej 3-5 zabiegów, w odstępach 2-3 tygodniowych. Pilingi lekarskie różnią się od tych wykonywanych w gabinetach kosmetycznych, stężeniem kwasów. Tylko lekarze mogą wykonywać pilingi kwasami o najwyższym stężeniu, ponieważ posiadają oni odpowiednią wiedzę dotyczącą postępowania w przypadku objawów uczulenia lub infekcji i mogą zapisać leki, które szybko te objawy zlikwidują. Pacjentkom z opryszczką w wywiadzie, wypisujemy przez planowanym pilingiem leki przeciwwirusowe, ponieważ piling jest dla skóry bodźcem zapalnym i u osób doświadczających okresowo opryszczki, z dużym prawdopodobieństwem ją wywoła. Każdy specjalista ma swoje ulubione pilingi. Chciałabym podkreślić, że tak naprawdę, pilingi lekarskie, niezależnie od użytego kwasu, prowadzą ostatecznie do tego samego efektu, np. rozjaśnienia przebarwień, spłycenia zmarszczek i odmłodzenia skóry. Z mojego doświadczenia wynika, że zabiegi te prowadzą niejednokrotnie do tego samego efektu co bardzo kosztowne, zabiegi laserowe i tzw. cosmelan, nie zawaham się stwierdzić, na podstawie relacji pacjentek, że efekt ten jest często zdumiewająco lepszy.

Mezoterapia igłowa bardzo mocno nawilża suchą skórę, dzięki czemu staje się ona promienna, wygładzają się drobne zmarszczki, poprawia napięcie i skóra wygląda na wypoczętą. U młodszych osób, promienność skóry jest już widoczna po 1 zabiegu, osoby z suchą skórą, niezależnie od wieku, odczuwają kolosalną poprawę nawilżenia i uczucia ściągania skóry. Powtarzane zabiegi mezoterapii dają spektakularne efekty odmładzające, jednak nie cieszą się one w Polsce taką popularnością jak np. w Francji. Moim zdaniem wynika to z faktu, że zabiegi wymagają powtarzania, doskonale hamują starzenie się skóry, ale nie natychmiast, a nie należą do tanich, dlatego niewiele kobiet wykonuje je regularnie, często mówią „mam jeszcze czas, nie wyglądam aż tak źle”!

Opis mezoterapii