Botulina Bydgoszcz

Home / Botulina Bydgoszcz

Botoks Bydgoszcz

Toksyna botulinowa: mini informator dla zainteresowanych zabiegiem.

Preparaty toksyny botulinowej typu A ( Azzalure, Botox, Vistabel, Dysport), nazywane popularnie, nieprawidłowo, botoksem), używane do celów medycyny estetycznej, są oczyszczane i stabilizowane za pomocą różnych metod, wytwarzane z różnych szczepów bakterii i właśnie dlatego posiadają odmienne właściwości biologiczne i chemiczne. Lekarz inaczej przelicza jednostki w zależności od używanego preparatu i ilość jednostek podawanych na 1 punkt iniekcji, i inaczej rozcieńcza toksynę, natomiast efekty działania są takie same i dla pacjenta nie ma znaczenia praktycznego, który z wyżej wymienionych preparatów zostanie mu podany w celu likwidacji zmarszczek mimicznych. Ma natomiast znaczenie umiejętność i doświadczenie lekarza!

Podstawowym zastosowaniem toksyny botulinowej jest likwidacja zmarszczek pomiędzy brwiami, zmarszczek poziomych czoła i promienistych zmarszczek okolic oczu, tzw. „kurzych łapek”, które pojawiają się podczas ruchów mimicznych twarzy. Osobiście uważam, że całkowita blokada mimiki czoła i okolic oczu nie jest estetyczna, a z wiekiem z pewnością nie służy wizerunkowi kobiety. Całkowite wygładzenie czoła i brak zmarszczek wokół oczu wygląda dobrze tylko u młodych kobiet, mniej więcej do 30- 35 r. ż. (zależnie od stopnia jędrności skóry), później korzystniejsza jest relaksacja mięśni (czyli podanie mniejszej ilości preparatu) albo rezygnacja z tej metody na rzecz wykonania siatki z nici liftingujących i/lub podanie wypełniacza w okolicę między brwiami. Często łączę to z podaniem mniejszych ilości toksyny botulinowej, bo wtedy efekt jest jeszcze bardziej spektakularny. Decyzja jest zawsze indywidualna.

Najczęściej zadawane pytania:

  • Co to znaczy, że cena zabiegu przeliczana jest na „okolicę”? Przeglądając cenniki zabiegów spotkacie się Państwo ze stwierdzeniem, że cena za 1 okolicę wynosi przykładowo 400 zł, za 2 okolice 700 zł a za 3 okolice 900 zł. 1 okolicą zażywamy jeden obszar, w którym chcemy zlikwidować zmarszczki i zazwyczaj toksynę botulinową podaje się standardowo w 3 możliwe okolice tj. między brwiami (lwia bruzda), czoło i okolice oczu. Oczywiste jest więc, że im więcej okolic poddanych zabiegowi, tym większa cena zabiegu, ponieważ zużywa się więcej materiału.
  • Dlaczego zabieg jest taki drogi? Pojęcie drogi zabieg to oczywiście sprawa względna. Proszę wziąć pod uwagę kilka faktów. Zabieg ma charakter ekskluzywny i służy estetyce a nie leczeniu, ponadto materiał jest bardzo drogi, chociaż już nie tak bardzo jak 10 lat temu. Preparat po otwarciu i rozcieńczeniu muszę zużyć natychmiast, ponieważ nie nadaje się on do przechowywania. Traci wówczas swoje właściwości i nie da pożądanego efektu. W cenę zabiegu wliczona jest oczywiście umiejętność i odpowiedzialność lekarza.
  • Czy zabieg jest bolesny? Każdy człowiek ma inny próg bólu. Zabieg nie jest bolesny dla większości pacjentów i nie wymaga znieczulenia. Osoby nadmiernie reagujące na ból mogą natomiast uznać, że iniekcje są bolesne. Zabieg wykonuje się igłą grubości włosa, iniekcja w 1 punkcie trwa 1-3 sekund, typowo nie czuje się nic lub lekkie pieczenie i rozpieranie w miejscu podania, objawy te ustępują natychmiast po wyjęciu igły ze skóry. Po zabiegu nie odczuwa się żadnych dolegliwości.
  • Jak będę wyglądać po zabiegu, kiedy mogę spodziewać się efektów działania „botoksu”? Po zabiegu, skóra jest lekko zaczerwieniona w miejscu wkłuć, można się umalować w celu zamaskowania. Działanie toksyny botulinowej najszybciej rozwija się w okolicy oczu, najwolniej między brwiami, tak więc możemy się spodziewać pierwszych efektów po 2 dniach a ostatecznego po 7-10 dniach.
  • Czego należy unikać po zabiegu? Przez 4 godziny nie wolno się kłaść i schylać, nie można też w tym dniu spożywać alkoholu i wykonywać ćwiczeń fizycznych. Jest to związane z ryzykiem nadmiernego rozprzestrzenienia się preparatu, poza miejsce wkłucia, czego nie chcemy.
  • Czy jest możliwe, że „botoks” na mnie nie działa? Tak, znam takie osoby, u których efekt jest słaby lub wręcz żaden, pomimo dodania większej dawki preparatu. Obserwuję także, że osoby często wykonujące ten zabieg, mogą się spodziewać po kilku latach słabszego efektu. Najkrótszy odstęp pomiędzy zabiegami musi wynosić 4 miesiące.
  • Jak długo utrzymuje się efekt „botoksu”? Różnie to bywa. Osoby z silną mimiką mogą się spodziewać krótszego efektu tj. około 4 miesiące, średnio 6 miesięcy. Warto powtórzyć zabieg po 4 miesiącach, efekty każdego kolejnego powinny utrzymywać się dłużej, na skutek osłabienia mięśni mimicznych.
  • Czy „botoks” można łączyć z innymi technikami usuwania zmarszczek? Tak, można to wykonać na 1 zabiegu, ale toksynę podaje się na końcu.
  • A jeżeli „coś” będzie nie tak jak trzeba? Jeżeli po 10 dniach od zabiegu, występuje jakaś asymetria lub efekt jest zdaniem pacjenta za słaby, można dodać preparat, równo 2 tygodnie po pierwszym zabiegu. Po dłuższym czasie jest to przeciwwskazane, ze względu na ryzyko pojawienia się przeciwciał. Zawsze mówię pacjentom, żeby odezwali się po 10 dniach jeżeli uznają, że „coś” należy skorygować. Za korektę, w moim gabinecie, pacjent nie ponosi kosztów.