Alergia na jad owadów

Home / Alergia na jad owadów

Alergia na jad owadów

Jest to immunologicznie uwarunkowana nadwrażliwość na składniki jadu owadów wywołująca objawy większe niż miejscowe. Reakcje po użądleniu owada mogą mieć charakter reakcji miejscowejo charakterze niealergicznym spowodowanej toksycznym działaniem składników jadu (enzymy, neurotoksyny), objawiającej się bólem, rumieniem i obrzękiem w miejscu użądlenia, ustępujący w ciągu kilku dni. Po użądleniu obserwuje się również reakcje duże miejscoweprzebiegające z dreszczami i gorączkami. W przypadku użądlenia przez większą liczbę owadów może wystąpić uogólniona reakcja toksyczna z uszkodzeniem serca, mięśni zaburzeniami czynności wątroby, nerek, niedokrwistości i ryzykiem zgonu po użądleniu przez więcej niż 200 owadów (50 u dzieci). Kolejnym typem reakcji po użądleniu są reakcje nietypowe takie jak zapalenie naczyń czy choroba posurowicza. Również mogą wystąpić reakcje anafilaktyczne po użądleniu przez owada błonkoskrzydłego. Reakcje anafilaktyczne są podzielone na 4 stopnie: W stopniu pierwszym występuje pokrzywka, świąd skóry, uczucie choroby, niepokój. W stopniu drugim do wymienionych objawów dołączają obrzęk naczynioruchowy, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności , wymioty, biegunka i bóle brzucha. W stopniu trzecim dodatkowo obserwuje się: duszność, chrypkę osłabienie zamroczenie lęk, zaburzenia połykania i mowy. W ostatnim stopniu czwartym pojawia się spadek ciśnienia, sinica, utrata świadomości, nietrzymanie moczu i stolca.

W Polsce najczęściej obserwuje się uczulenie na jad osy i pszczoły, rzadziej szerszenia a wyjątkowo trzmiela. W diagnostyce uczuleń na jad owadów ważne znaczenie ma ustalenie rodzaju owada, który użądlił pacjenta, pomocnym w tym może być znajomość miejsc bytowania tych owadów. Osy są wszystkożerne i można je spotkać w miastach, przy cukierniach, śmietnikach, natomiast pszczoły raczej bytują na polach i łąkach. W dalszym etapie diagnostyki wykonuje się testy immunologiczne oraz śródskórne z jadem owadów. Trzeba jednak zaznaczyć że nie kwalifikuje się do odczulania pacjentów którzy mają tylko dodatni wynik testu.

Pacjenci uczuleni na jad owadów są pacjentami specjalnej troski, gdyż często użądlenia przebiegają ze wstrząsem anafilaktycznym i wymagają kwalifikowanej pomocy medycznej. Pacjenci tacy powinni być zaopatrzeni w strzykawki z adrenaliną i mieć opracowany plan postępowania na wypadek użądlenia.