III Konferencja Hot Topics Dermatologia

III Konferencja Hot Topics Dermatologia

Tematyka konferencji była bardzo zróżnicowana, począwszy od zapaleń naczyń, poprzez łuszczycę, trądziki, łysienie u dzieci i atopowe zapalenie skóry, aż po zmiany skórne niebezpieczne dla życia, czyli czerniaka skóry w postaciach nietypowych.  Ten ostatni temat okazał się dla mnie najbardziej interesujący, bo szczególnie ważny społecznie.

Konkluzja, którą pragnę przekazać tym postem jest następująca: każdy guzek na skórze należy pokazać dermatologowi, aby obejrzał go także dermatoskopem i wypowiedział się, czy zmianę można zbagatelizować, czy wręcz przeciwnie, szybko usunąć!

Czerniak może być guzkiem białym, czerwonym lub jasnobrązowym, i zupełnie odbiegać wyglądem od popularnie rozumianego, brzydko wyglądającego „pieprzyka”.  Szczególnie szybko powinny udać się do dermatologa osoby które mają takie guzki na skórze oparzonej kiedyś przez słońce, co objawia się licznymi brązowymi plamkami na ramionach, a nawet na całych plecach. Ważny jest też czas wykonania badania: zmiany barwnikowe można wiarygodnie ocenić przed sezonem słonecznym, nigdy świeżo po urlopie, czyli właśnie teraz, do czasu wakacji. Dzieje się tak dlatego, że komórki barwnikowe, z których zbudowane są znamiona, ulegają pobudzeniu przez promieniowanie słoneczne i zmiany łagodne mogą wyglądać przejściowo niepokojąco w badaniu dermatoskopowym.