8 rzeczy, które należy wiedzieć przed odmładzaniem toksyną botulinową

8 rzeczy, które należy wiedzieć przed odmładzaniem toksyną botulinową

Popularny „botoks” służy do czasowego, odwracalnego osłabienia lub zablokowania kurczenia się mięśni.  Podajemy go na całe czoło i w okolicę tzw. „kurzych łapek”. Dzięki temu odmładzamy, łagodzimy surowy wygląd. Zapraszam do poczytania o tym co najważniejsze przed zabiegiem.

  1. Toksyna botulinowa jest lekiem sprzedawanym na receptę. Uprawnienia do wystawienia recepty i podawania leku ma wyłącznie lekarz.
  2. Lekarze używają wyłącznie najlepszych, dokładnie zbadanych, preparatów. Mówią co podają, a pacjent wyraża zgodę, podpisując formularz świadomej zgody.
  3. Lekarze nie podają tzw. botoksu niewiadomego pochodzenia. I nie ma powodu, żeby poprawiali po osobach nie posiadających uprawnień.
  4. Toksyna botulinowa jest bardzo skuteczną metodą odmładzania, jednak nie powinno się jej nadużywać, gdyż nie chcemy, aby po wielu latach wiotczejąca skóra, w połączeniu z osłabieniem mięśni, dała efekt odwrotny. Myślmy perspektywicznie.
  5. Częstotliwość korzystania z iniekcji „botoksu” nie powinna być większa niż co 6 miesięcy u młodych osób i rzadziej u starszych pacjentów.
  6. Nie kieruję się schematami. Ogólnie jest przyjęte, że „botoks” podaje się na „okolicę” i płaci też za jedną, dwie lub trzy okolice. Tak może być, ale nie musi. Dlaczego? Ponieważ najlepszy efekt uzyskuje się podając tyle ile potrzeba. Przykładowo, odpowiednik dawki na 1 okolicę podaję na całe czoło.
  7. Wiotczenie skóry czoła, pojawiające się wraz ze starzeniem się skóry, może spowodować opadnięcie powiek (odwracalne) lub „nawis” nadmiaru skóry. Lepiej wykonać serię mezoterapii peptydami, aby ujędrnić i zagęścić skórę.
  8. Czas utrzymywania się efektów zależy od nasilenia mimiki. Przy silnym marszczeniu czoła, u młodej osoby, efekt słabnie lub zanika po 4-6 miesiącach. Zalecam wykonać wtedy kolejny zabieg, czas utrzymywania efektów zacznie się wydłużać.