Niezbędnik pielęgnacji skóry twarzy

Niezbędnik pielęgnacji skóry twarzy

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego kosmetyku obiecującego „natychmiastowy efekt” i zanim zdecydujesz się na zabieg poprawiający wygląd Twojej twarzy, niezależnie od tego na jakim efekcie Ci najbardziej zależy pamiętaj, że podstawowym działaniem upiększającym jest właściwa pielęgnacja przed cały rok. Na podstawie mojego własnego, bogatego doświadczenia, wynikającego z rozmów i obejrzenia tysięcy twarzy, mogę śmiało powiedzieć, że przeważająca większość kobiet i mężczyzn nie dba właściwie o skórę.

Mycie twarzy. Tak proste, a jednak trudne.

Podstawowy błąd polega na myciu twarzy zwykłymi mydłami, szarym mydłem, mydłem antybakteryjnym czy też mydłem siarkowym lub modnym obecnie węglowym. Bardzo popularne są też żele pilingujące, które nie nadają się do codziennego użytku. Mężczyźni myją twarz najczęściej żelami pod prysznic, często „myją” samą wodą, albo używają mydeł dla niemowląt. Kolejny błąd to wielokrotne mycie lub opłukiwanie wodą twarzy w ciągu dnia. Wszyscy moim pacjenci wiedzą, że kategorycznie proszę o zaprzestanie wymienionych praktyk raz na zawsze, ponieważ doprowadzają do postępującego uszkodzenia bariery ochronnej skóry, co skutkuje zaczerwienieniem, pieczeniem, ściąganiem, suchością, łuszczeniem, zaostrzeniem trądziku, kontaktowym zapaleniem skóry z podrażnienia a nawet alergią kontaktową.

Jak prawidłowo myć twarz, żeby była zdrowa i pełna blasku?

Jeżeli masz zdrową skórę twarzy możesz ją myć dwa razy dziennie, używając produktu przeznaczonego do skóry twarzy, a jest ich całe mnóstwo: emulsje, żele, pianki, kremy myjące. Jeżeli masz problem ze skórą twarzy myj ją dokładnie tylko wieczorem łagodną emulsją micelarną, skonsultuj się z dermatologiem, jeżeli „wszystko Ci szkodzi”. Ponieważ wiele osób nie wyobraża sobie porannej rutyny bez umycia twarzy, polecam, w przypadku jakichkolwiek problemów skórnych, najbezpieczniej zastosować płyn micelarny. Jeżeli chcesz odświeżyć twarz po treningu zaprzyjaźnij się z wodą termalną w aerozolu lub z chusteczkami nawilżającymi.

Nie wolno zapominać, aby codziennie wieczorem usunąć makijaż, może to być mleczko lub płyn micelarny. Lepiej używać produktów przeznaczonych do skóry wrażliwej, nawet przy tłustej skórze, o lekko kwaśnym pH, które nie podrażniają, dokładnie przy tym usuwając zanieczyszczenia zalegające na powierzchni skóry. Po umyciu i osuszeniu, warto delikatnie przetrzeć skórę tonikiem bezalkoholowym, który tonizuje i ułatwia lepszą penetrację składników kremów.

Kremy na wiosnę i lato. Obowiązkowe nawilżenie i ochrona przeciwsłoneczna.

Rano należy użyć kremu nawilżającego lub balsamu nawilżającego po goleniu. Nieprzyjazne skórze warunki środowiskowe, w tym zanieczyszczenie powietrza, stwarzają konieczność nawilżania i ochrony skóry. Nie wychodź z domu bez nawilżenia twarzy! W celu dodania twarzy blasku, trzeba sięgnąć dodatkowo po serum, najlepiej z witaminą C. Prawie żadna z moich pacjentek nie używa żadnego serum pod krem! Po 40 r.ż. jest to moim zdaniem obowiązkowy, dodatkowy kosmetyk, co najmniej pod krem na noc. Obserwuję ze zdumieniem, że wiele kobiet nie używa rano kremu do twarzy i/lub stosują na nie nawilżoną skórę podkłady i pudry! Niektóre osoby mówią, że nie mają na to czasu! Kobiety z przetłuszczającą się i/lub trądzikową skórą przeważnie twierdzą, że krem im „zapycha pory”. Codziennie edukuję na ten temat w gabinecie, nie zawsze spotykając się ze zrozumieniem. To maziste podkłady i gruba warstwa pudru zatykają pory, uwidoczniając na dodatek niedoskonałości skóry i nasilając wysuszenie naskórka. Dla tłustej skóry polecam serum nawilżające pod makijaż. Ma lekką konsystencję, szybko się wchłania i dogłębnie nawilża.

Skutki niekorzystnego działania słońca na skórę twarzy, szyi czy dekoltu, obserwuję codziennie w mojej pracy. Polegają np. na nasileniu zaczerwienienia, zaostrzeniu trądziku różowatego, zaostrzeniu trądziku młodzieńczego i dorosłych, na uwidocznieniu się przebarwień. Postępują też objawy starzenia się skóry, przybywa zmian barwnikowych i szpecących brodawek, wzrasta ryzyko czerniaka i raków skóry.

W okresie wiosenno-letnim, nie powinniśmy wyjść z domu bez kremu pielęgnującego na twarzy, zawierającego co najmniej faktor SPF 20. Ten pozornie prosty, ale w praktyce trudny do wdrożenia nawyk, przyczyni się do odmłodzenia skóry! Większość popularnych kremów dziennych z drogerii nie zawiera filtrów przeciwsłonecznych. Proponuję dwa rozwiązania. Używaj ulubionego kremu nawilżającego wieczorem a na dzień zainwestuj w krem z filtrem odpowiednim do typu skóry i stosuj go od kwietnia do września. W aptece znajdziesz kremy które zarazem pielęgnują jak i chronią przed słońcem różne typy skóry. Osoby ze skórą naczynkową, trądzikiem czy przebarwieniami, mają do wyboru kremy zawierające, oprócz wysokiej ochrony anty-UV, składniki redukujące rumień i wzmacniające naczynka, składniki łagodnie odblokowujące pory skóry czy rozjaśniające plamy pigmentacyjne. Dodatkowo, wiele z tych kremów występuje w wersjach lekko koloryzujących i maskujących defekty, co jest szczególnie wygodne dla nie malujących się kobiet.

Drugie rozwiązanie to zastosowanie kremu nawilżającego bez filtra i nałożenie na niego produktu koloryzującego z filtrem. Produkt ten może być płynny lub w puderniczce, każdy znajdzie coś dla siebie, wystarczy chcieć. W kolejnym odcinku bloga napiszę o szczególnie polecanych produktach.

Jak odmłodzić twarz przy pomocy kosmetyków? Witamina C działa cuda.

Witamina C, stosowana regularnie, nie doustnie, tylko aplikowana na skórę, rozjaśnia przebarwienia, neutralizuje zaczerwienienia, wzmacnia naczynia krwionośne, wygładza płytkie zmarszczki. Poprawia syntezę kolagenu w skórze, odpowiadającego za jej napięcie, czyli w ostatecznym efekcie rozświetla i odmładza twarz. Istotne jest, że witamina C pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem UV, należy bowiem do tzw. antyoksydantów, czyli substancji neutralizujących wolne rodniki, uszkadzające materiał genetyczny komórek. Przed rozpoczęciem stosowania produktu w postaci serum, konieczne jest nawilżenie skóry, ponieważ zastosowana na skórę wysuszoną i zaczerwienioną, spowoduje podrażnienie i pieczenie, niesłusznie uznawane za uczulenie. Osoby ze skórą wrażliwą powinny zacząć od niższych stężeń produktu, 3-5%, kolejne opakowania mogą mieć już większe stężenie, 15-20%. Dobrej jakości kosmetyk posiada witaminę C w postaci estru lub zamkniętą w liposomach, ponieważ tylko wtedy produkt dotrze w głąb naskórka i będzie działał. Warto więc poczytać opakowania i zainwestować w produkt wysokiej jakości.

Krem na noc

Typ kremu użytego na noc zależy od wieku i stanu skóry. Jeżeli występują objawy nietolerancji, lepiej poradzić się specjalisty. Zawsze można zastosować krem odżywczy z apteki, do skóry suchej i nawilżający do przetłuszczającej się. Jeżeli masz wrażliwą skórę, nie stosuj bez konsultacji z dermatologiem produktów zawierających retinol. Jest on moją ulubioną, obok witaminy C i kwasu hialuronowego, substancją odmładzającą, jednak nieumiejętnie używany doprowadzi do podrażnienia. Krem z retinolem stosuje się tylko na noc, jeżeli pod oczy to w wersji do tego przeznaczonej, ponieważ jest tam niższe stężenie, a skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniu.

Maseczka dla urody

Obserwujemy istny wysyp maseczek na wszystkie problemy skóry. Zawarte w nich składniki mogą niektóre osoby uczulić, a inne podrażnić, jeżeli są używane za często. Najbezpieczniej jest stosować maseczki intensywnie nawilżające, 2 razy w tygodniu. Maseczki odblokowujące pory, ściągające pory i złuszczające polecam nie częściej niż raz w tygodniku, pod warunkiem, że nie masz aktywnego trądziku czy zaczerwienionej, wysuszonej skóry. Wszystkie maseczki przeciwzmarszczkowe używamy bezpiecznie 1 raz w tygodniu. Przed tzw. wielkim wyjściem są jak najbardziej wskazane, jednak nigdy nie użyj w takiej sytuacji nieznanego produktu tylko wcześniej sprawdź jaka jest jego tolerancja. Jeżeli jesteś alergikiem, stosuj maseczki z apteki. Nadmierna ilość składników i zapachów może spowodować uczulenie.

A może jeszcze piling?

Pilingi domowe są przede wszystkim nadużywane przez nastolatki z trądzikiem, potrafią ich używać codziennie! Podobnie, jak w przypadku maseczek, odradzam ich używanie w przypadku trądziku, który wymaga leczenia. Potem, ustalamy zasady pielęgnacji domowej, tak, żeby podtrzymywała efekt a nie doprowadziła do tzw. trądziku kosmetycznego. Pilingi potrafią wyrządzić równie wiele szkody jak przynieść pożytku, jeżeli są używane zbyt często i nieodpowiednie to typu skóry. Najlepiej wstrzymać się z ich stosowaniem co czasu konsultacji z dermatologiem.