Konferencja poświęcona chorobom skóry dzieci

Konferencja poświęcona chorobom skóry dzieci

W miniony weekend uczestniczyliśmy w konferencji poświęconej chorobom skóry dzieci. W Polsce nie ma oddzielnej specjalności dermatologa dziecięcego, dlatego każdy specjalista dermatolog powinien umieć leczyć choroby skóry u dzieci. Z kolei alergolog, powinien posiadać wiedzę z zakresu „wysypek” u dzieci, aby odróżnić je od atopowego zapalenia skóry i innych chorób alergicznych skóry. Z ciekawością uczestniczyliśmy w wykładach i warsztatach, mogliśmy zadawać pytania i podzielić się swoimi doświadczeniami .

Specyfika dermatologii dziecięcej polega na tym, że wiele chorób wygląda i przebiega inaczej niż u dorosłych pacjentów. Niektóre z nich, można w pełni zdiagnozować dopiero po wykonaniu biopsji skóry czy innych wysoko specjalistycznych badań. Tutaj, problem rodzi z jednej strony brak specjalistycznych ośrodków zajmujących się diagnostyką chorób skóry u dzieci, z drugiej, w wielu przypadkach niedowierzanie i opór rodziców przed wykonaniem takich badań.

Leczenie chorób skóry u dzieci jest także trudniejsze niż u dorosłych. Jest to spowodowane brakiem rejestracji i/lub refundacji, wielu leków, szczególnie doustnych, do leczenia małych pacjentów. Najmniej możliwości mamy u dzieci poniżej 2 r.ż. Niektóre z leków można by zastosować bezpiecznie nawet w tej grupie wiekowej, ale ponieważ nie jest to wykazane w ulotce, wymaga pisemnej zgody rodziców, co nie jest proste do uzyskania.

Temat współpracy z rodzicami był szeroko poruszany w kontekście leczenia nieletnich pacjentek z trądzikiem preparatem „izotek”. Wiadomo jest bowiem, że podczas leczenia nie może zaistnieć ryzyko zajścia w ciążę. Dziewczęta, u których jedynym skutecznym leczeniem trądziku może okazać się ten właśnie lek, muszą stosować antykoncepcję hormonalną. Wszyscy dermatolodzy znają ze swojej praktyki trudne rozmowy na ten temat i reakcje zarówno rodziców jak i nieletnich na słowo „współżycie”. Bardzo ciekawie wypowiadał się na ten temat ekspert endokrynolog dziecięcy i wszystkim mającym wątpliwości, czy odstąpić u nieletnich od antykoncepcji pokazał slajd, który prezentujemy obok i który nie wymaga dalszego komentarza. Przedstawił nam także aktualne wytyczne ginekologów dziecięcych, pomagające podjąć decyzję o takim właśnie leczeniu, w kontekście uwzględnienia dojrzewania płciowego i bezpieczeństwa leczenia.

Oprócz ekspertów z dziedziny dermatologii, pediatrii i endokrynologii dziecięcej, na konferencji wypowiadali się także specjaliści chorób zakaźnych oraz radca prawny. Nastały czasy, w których na  konferencjach  korzystamy z porad prawników! Żałuję, że nie zaproszono także psychologów i psychiatrów, ponieważ widzę w swojej pracy, jak ogromny jest wpływ stanu psychicznego na przebieg chorób skóry u dzieci i młodzieży. Dotyczy to szczególnie pacjentów z łuszczycą, trądzikiem i łysieniem. Zaproponowałam organizatorom konferencji, aby za rok zorganizować warsztaty w poszerzonym gronie.