Negatywny wpływ nieodpowiedniej diety na skórę – warsztaty szkoleniowe i spotkanie z Katarzyną Bosacką

Negatywny wpływ nieodpowiedniej diety na skórę – warsztaty szkoleniowe i spotkanie z Katarzyną Bosacką

Uczestniczyłam w warsztatach szkoleniowych, z których pierwsza część była poświęcona nietypowym objawom chorób skóry. Bardzo pouczająca lekcja dla dermatologa praktyka.

Druga część była spotkaniem z panią Katarzyną Bosacką, autorką popularnego programu tv „Wiem co jem”, autorką książek o szkodliwych dodatkach do żywności i pasjonatką zdrowego gotowania. Pani Katarzyna szczególnie uwrażliwiała nas na czytanie składu produktów. Rozmawialiśmy o wpływie odżywania na stan zdrowia społeczeństwa, szczególnie polskiego, które spożywa ogromne ilości wieprzowiny i przoduje w statystykach umieralności na choroby spowodowane miażdżycą. Polacy spożywają ponadto kilogramy cukru i soli, szczególnie w słodyczach z marketów, kolorowych napojach i przekąskach typu chipsy. Do tego dochodzą barwniki chemiczne, używane zarówno w przemyśle spożywczym jak i dokładnie takie same w chemii gospodarczej, np. błękit brylantynowy.

W pracy, obserwuję regularnie negatywny wpływ nieodpowiedniej diety na skórę. Przede wszystkim u pacjentów z trądzikiem oraz łuszczycą osób dorosłych. Bardzo trudno jest przekonać pacjenta do trwałej zmiany nawyków żywieniowych, dlatego wsparcie medialne, takiej osoby jak pani Katarzyna Bosacka, wydaje mi się niezmiernie ważne.