Jak chronić skórę przed słońcem?

Jak chronić skórę przed słońcem?

Od kliku tygodni mamy gorącą słoneczną wiosnę, a wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Najwyższy czas zaopatrzyć się w ochronę przeciwsłoneczną i korzystać bezpiecznie z radości odpoczynku w plenerze, bo słońce jest nam potrzebne jako źródło pozytywnej energii. I jest niezbędne do wytwarzania witaminy D3, której mamy niedobory, bo „taki mamy klimat”! Ale słońce ma także niestety ciemną stronę, a jest nią działanie rakotwórcze na skórę i ogromne przyspieszenie naturalnego starzenia się skóry.

W codziennej pracy oglądam skutki niekorzystnego działania słońca. W młodym wieku z pewnością nie myśli się o tym, jak będzie wyglądać nasza skóra za 20, 30 lat i więcej. I według mnie nic się nie da zrobić z takim nie myśleniem. Trudno jest także dotrzeć z ochroną przeciwsłoneczną do osób pracujących na dworze, do osób pracujących w przydomowych ogródkach czy uprawiających sport na powietrzu, często przez wiele godzin. A co z osobami pilnującymi dzieci w piaskownicy? Wyprowadzającymi psy? I wszystkimi innymi którzy „nie opalają się”, ale mają skórę zniszczoną przez UV?

Negatywny wpływ słońca na skórę to nie tylko możliwość rozwoju czerniaka, a którym pisałam w poprzednim odcinku, czy raków skóry. Słońce powoduje zaostrzenie objawów skóry naczynkowej, trądziku różowatego oraz trądziku zwykłego (tzw. trądzik Majorka). Po latach przybywa nie tylko znamion barwnikowych, ale także brzydkich brodawek, plam i punktowych odbarwień skóry, uogólniając skóra starzeje się w przyspieszonym tempie.

Jakich filtrów używać?

  • W okresie wiosenno-letnim powinno się stosować filtry o mocy SPF co najmniej 30, niezależnie od karnacji.
  • Oprócz wysokiego SPF filtr musi mieć zaznaczoną ochronę anty – UVA

Oznaczenie SPF (sun protection factor) dotyczy wyłącznie ochrony anty UVB! Z powodu wzrostu roli UVA w wywoływaniu raka skóry, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała zarówno promieniowanie UVB jak i UVA do tzw. czynników kancerogennych, czyli wywołujących raka skóry. Ochrona anty UVA jest zaznaczona na opakowaniu jeżeli produkt nie zawiera któregoś z wyżej wymienionych filtrów o szerokim spectrum (w kółeczku obok SPF). Z tego powodu dobry filtr powinien posiadać albo oznakowanie ochrony przed UVB i UVA albo posiadać filtr o szerokim spektrum ochrony. Zaliczamy tutaj: Mexoryl SX i Mexoryl XL oraz Tinosorb M i Tinosorb S.

Czy jeden produkt można stosować równocześnie na twarz i ciało?

Tak. Jednak, gdy masz problemy skórne na twarzy, stosuj na nią produkt który są dodatkowo będzie pielęgnował. W aptece znajdziesz kremy z filtrami do twarzy dedykowane różnym problemom: skóra naczynkowa (dodatkowo wzmacniają naczynka), skóra ze skłonnością do trądziku (matują i odblokowują pory) czy skóra z przebarwieniami (zwierają składniki rozjaśniające). Ochrona twarzy jest niezbędna każdego dnia, ponieważ na niej występuje najwięcej uszkodzeń posłonecznych. Pod krem z filtrem zastosuj zawsze serum nawilżające.

Jak prawidłowo używać filtrów? Ilość ma znaczenie.

Reguła łyżeczek mówi, że prawidłowo nakładamy objętość 1 łyżeczki 5 ml na twarz, szyję i dekolt, po 1 łyżeczce na każdą kończynę górną, po 1 łyżeczce na przód i tył tułowia po 2 łyżeczki na każdą kończynę dolną, tak więc łącznie 9 łyżeczek na prawidłową ochronę ciała!

Jak często się smarować?

Przede wszystkim przed wyjściem z domu! Udowodniono, że ponowne posmarowanie się po godzinie chroni nas dużo lepiej niż po 2-3 godzinach. Ponowne smarowanie jest konieczne jeżeli się kąpiesz dłużej niż 20 minut, wycierasz ręcznikiem i pocisz, nawet jeżeli używasz „filtrów wodoodpornych”.

Czym różni się filtr fizyczny od chemicznego? Czy oba są tak samo skuteczne?

Oba typy filtrów są równie bezpieczne i skuteczne.

  • Filtr fizyczny (mineralny) zawiera tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, które nie wchłaniają się w głąb naskórka, pozostawiając na powierzchni skóry „ekran” odbijający promieniowanie. Filtr fizyczny jest wskazany dla alergików, osób uczulonych na kosmetyki, ponieważ nie uczula! Należy do dokładniej rozmasować na skórze, tak, żeby nie było widać białej powłoki! I nie wchodzić do wody krótko po posmarowaniu, ponieważ wygląda się wtedy jak po ochlapaniu wapnem!
  • Filtr chemiczny wchłania się w naskórek i działa poprzez pochłanianie UV

Większość filtrów należy do kategorii chemicznych, ale są w aptece produkty łączone oba filtry co moim zdaniem mija się z celem, ponieważ dodatek filtru chemicznego może uczulić. Pamiętajmy jednak, że w filtrach uczula najczęściej zapach a nie sam związek chemiczny o właściwościach pochłaniania promieniowania. Zapachów są pozbawione filtry chemiczne dla dzieci i warto je wypróbować w pierwszej kolejności. Poproś o próbki! Muszą być dostępne w aptece.

Chcę się trochę opalić! Czy opalę się używając filtra z SPF 30 lub 50?

Oczywiście, że się opalisz, ale się nie poparzysz, nie będziesz czerwony jak pomidor i nie będziesz się złuszczać a do tego unikniesz przebarwień. Znaczenie ma również to gdzie będziesz przebywać i co będziesz robić i jaką masz karnację.

Osoby z jasną karnacją i ze skórą naczynkową powinny używać filtrów SPF 50 nawet wtedy gdy np. wychodzą z psem na spacer. Na wakacjach dodatkowo powinny przebywać więcej w cieniu, szczególnie w godzinach 10-15, a jeżeli zwiedzają, to mieć na głowie kapelusz!

Osoby z ciemniejszą karnacją mogą sobie pozwolić na filtr SPF 30 w warunkach wakacyjnych nawet na południu Europy, pod warunkiem, że nie będą spędzać na bezpośrednim słońcu więcej niż 2 godziny dziennie.

Jadąc latem do Afryki używaj wyłącznie 50 SPF! Wrócisz mocno opalony nawet z taką fotoochroną.

Chcesz mieć ciemną skórę? Pamiętaj, że ładnie może to wyglądać jedynie u młodych osób i z ciemniejszą karnacją. Nadmierna opalenizna dodaje lat. Ale jak chcesz brąz – polecam samoopalacze, bezpieczna opalenizna na wyciągnięcie ręki.

Zażywam leki – czy filtr mnie zabezpieczy?

Nie, jeżeli zażywasz antybiotyk, leki przeciwzapalne niesterydowe (wszystkie leki przeciwbólowe dostępne bez recepty), tzw. „izotek” w leczeniu trądziku – wystąpi fototoksyczne zapalenie skóry.

Nie używaj nigdy żelów przeciwbólowych np. na stawy jeżeli chcesz wyjść na słońce!

Ostrożnie gdy stosujesz hormony antykoncepcyjne – powstają trudne do usunięcia przebarwienia.