Wakacyjna kosmetyczka z perspektywy dermatologa

Wakacyjna kosmetyczka z perspektywy dermatologa

Jedziesz na wakacje, wysyłasz dziecko na obóz, robisz listę potrzebnych rzeczy. Ale są takie rzeczy o których może nie pomyślisz albo nie wiesz, że mogą się bardzo przydać w sytuacji drobnych problemów skórnych, które zdarzają się nad wyraz często na urlopie. Tak więc, zamiast nerwowo poszukiwać lekarza lub męczyć się ze swędzącą wysypką, przeczytaj mój niezbędnik dermatologiczny na wakacje. Wierzę, że może się okazać przydatny.

Filtry przeciwsłoneczne – obowiązkowe wyposażenie

O znaczeniu ochrony przeciwsłonecznej pisałam w poprzednim odcinku, tak więc teraz tylko przypomnę. Produkty do ochrony przeciwsłonecznej kupuj w aptece lub dużej drogerii, znanej marki, posiadającej swoje laboratorium! Nigdy nie kupuj ich w marketach z żywnością! Nie zabieramy na wakacje produktów o SPF poniżej 30! A na twarz zawsze SPF 50. I zabieramy je zawsze: nad wodę, w góry i gdy zwiedzamy. Stosujemy kilka razy dziennie.

  • Nie pozwól, żeby przedawkowanie słońca zepsuło Tobie wakacje!

Młody mężczyzna tak zrelacjonował w radiu, rok temu, swoje długo wyczekiwane wakacje w Grecji: „Nie mogliśmy się doczekać tych wakacji. Moja dziewczyna jest blondynką o jasnej karnacji. Już pierwszego dnia chciała się opalić i leżała na plaży cały dzień. Noc była koszmarem. Oparzenie z pęcherzami i bólem aż płakała. W nocy pozbierałem z aptek co się dało na oparzenia. Nie było mowy, żeby wyjść na słońce kolejnego dnia, więc spędzaliśmy czas w klimatyzowanych pomieszczeniach, dla dziewczyny im chłodniej tym lepiej. W kolejny dzień dostała gorączki i zapalenia gardła i leczyła się w hotelu do samego wyjazdu. Koszmar”.

  • Kobietom bardzo przyda się pomadka z filtrem 50 SPF (stosuj bardzo często) – unikniesz wysuszenia ust i przyspieszonego starzenia, odwodnienia i pomarszczenia ust.
  • Na łysinę stosuj filtr SPF 50, nawet jeżeli nosisz nakrycie głowy. Unikniesz w przyszłości plam, zrogowaceń i jeszcze gorszych powikłań. Wiem, że mężczyźni nie lubią się smarować czymkolwiek – zrób to za niego, zaręczam, że będzie wdzięczny.

Nawilżanie skóry

  • Nie rozstawaj się z wodą
  • Zabierz maseczkę nawilżającą i zastosuj codziennie po powrocie do hotelu (trzymaj ją w lodówce dla przyjemniejszego efektu)
  • Kup wodę termalną w aptece! Trzymaj w nocy w lodówce a w dzień zabierz ze sobą w plener i schładzaj nie tylko twarz (polecam rozmiar mały lub średni dla wygody)
  • Rano (pod krem z filtrem) i wieczorem (jako jedyny kosmetyk) stosuj serum nawilżające z kwasem hialuronowym i/lub żel aloesowy
  • Koniecznie zakup lekki balsam po opalaniu (tzw. post sun) zamiast zwykłego balsamu i zastosuj wieczorem na całe ciało, posiadają go wszystkie dobre marki, są to produkty o składzie regenerującym i kojącym nasłonecznioną skórę. Dodatkowy bonus – nie łuszcząca się, gładka i opalona skóra.

Zaczerwienienie, swędzenie, wysypka – co robić?

Jeżeli cierpisz na tzw. wielopostaciową osutkę świetlną lub spędzisz (nawet z wysokim filtrem) za dużo czasu na słońcu, powstanie swędząca „wysypka”, najczęściej na dekolcie i przedramionach. Może być tak, że zwyczajnie za dużo czasu przebywałeś na słońcu i powstało swędzące zaczerwienienie w dowolnej okolicy ciała (objawy oparzenia 1 stopnia). Jak sobie radzić?

  • Przez 1 dzień przebywaj głównie w cieniu
  • Jeżeli wychodzisz na słońce stosuj emulsję SPF 50 co godzinę
  • Zabierz na wakacje kojący spray ze srebrem dostępny w aptece i spryskuj skórę kilka razy dziennie (opakowanie wygląda jak dezodorant)
  • Nie wyjeżdżaj bez zakupienia kremu 1% hydrokortyzonowego! Stosuj na podrażnione miejsca 2x dziennie
  • Kup też maść antybiotykową dostępną bez recepty, stosuj 2xdz w przypadku krost, można jedno po drugim z hydrokortyzonem w kremie

O czy jeszcze warto pamiętać jadąc na wakacje?

  • Ochrona przeciwko komarom. Zabierz spray do ciała odstraszający komary i urządzenie do kontaktu z wkładami. Zabierz nawet w te miejsca na świecie, gdzie podobno nie ma komarów. Bo możesz się nieprzyjemnie zdziwić, a po co?
  • Płatki nasądzone spirytusem, pakowane pojedynczo, na odkażenie skaleczeń, nie zajmują miejsca a nieraz ratują w kłopocie (w aptece).
  • Tabletki przeciwhistaminowe , w aptekach dostępne są małe opakowania. Jeżeli jesteś alergikiem lub masz takie osoby w rodzinie, poproś lekarz rodzinnego o wypisanie dużego opakowania. W razie ukąszenia owada zażyj 2 tabletki na raz.
  • Zapas plastrów wodoodpornych i „na pęcherze”.
  • Krople nawilżające do oczu, na wypadek podrażnienia i łzawienia od nadmiaru słońca.

Życzę pięknych i bezpiecznych wakacji!