Jak wzmocnić włosy – praktyczne porady

Home / Dermatologia / Jak wzmocnić włosy – praktyczne porady
Jak wzmocnić włosy – praktyczne porady

Jak wzmocnić włosy – praktyczne porady

Odpowiednia dieta a wypadanie włosów

Kluczowa dla zdrowia włosów jest dieta bogatobiałkowa, ponieważ białko jest podstawowym budulcem mieszka włosowego, a w celu właściwego funkcjonowania komórek potrzeba mu także dostarczyć witamin i mikroelementów. Na rynku  znajduje się olbrzymia ilość preparatów rekomendowanych w wypadaniu włosów, a naprawdę wartościowe są te tabletki, które zawierają cysteinę, żelazo i witaminy z grupy B. Żadna suplementacja nie zastąpi jednak urozmaiconej diety, bogatej w kasze, warzywa, owoce i białko. Mieszki włosowe można doskonale pobudzić do wzmożonej pracy i odrostu włosów poprzez zabiegi mezoterapii, które poprawią krążenie i dostarczą bezpośrednio do mieszków całe bogactwo składników stymulujących. Najbardziej wartościowa w długotrwałym wypadaniu włosów jest oczywiście mezoterapia osoczem bogatopłytkowym  (PRP)i peptydami (Dr Cyj Hair Filler), a u młodych kobiet, które chcą przyspieszyć odrost i nadać włosom blasku koktajle do mezoterapii. Mezoterapia nie jest zabiegiem dla osób bojących się igły i reagujących nadmiernie na ukłucia! Skóry głowy nie da się znieczulić, więc miejscami zabieg może być bolesny. Nakłucia wykonuje się bardzo cienką, krótką igiełką, blisko siebie. Nie ma powodu wydawania dodatkowo pieniędzy na tzw. roller, czyli najeżoną igłami rolkę, ponieważ doświadczony lekarz poda preparat precyzyjnie i równomiernie. W przypadku osocza bogatopłytkowego preparat uzyskuje się z krwi pacjenta, tak więc tuż przed zabiegiem należy ją pobrać.

Spośród preparatów kosmetycznych, najbardziej wartościowe są w mojej ocenie lotiony czy serum, które wciera się w skórę głowy bez spłukiwania. Zawierają składniki poprawiające ukrwienie skóry i wmasowywane regularnie mogę przynieść oczekiwany rezultat u części osób. Osobom ze skłonnością do wypadania włosów zalecam je jako stały kosmetyk, tak jak pasty do zębów używa się do przez całe życie. Preparaty które skutecznie hamują wypadanie włosów działają tylko wtedy gdy są stosowane, tak więc w łysieniu towarzyszącym chorobom przewlekłym, zaburzeniom hormonalnym czy zażywaniu niezbędnych leków, stosuje się je latami.

Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że nie tylko kobiety, ale także mężczyźni, wydają mnóstwo pieniędzy na suplementy diety, szampony i odżywki. Uważając często, że mezoterapia jest dla nich za drogim zabiegiem, zwłaszcza, że trzeba wykonać kilka zabiegów a na efekty poczekać jakieś 3 miesiące.  Z mojego doświadczenia wynika także, że pacjenci niechętnie przychodzą też na wizyty kontrolne, bardzo często są to konsultacje jednorazowe, wyników nie ma a wypadanie postępuje dalej, bo leczenie i profilaktyka wydają się uciążliwe. Prawie wszyscy moi pacjenci  łykali już skrzyp i biotynę i nic nie zmieniło. Odradzam niepotrzebne wydawanie pieniędzy na takie specyfiki.

Uwaga na podejrzane oferty „trichologów”

Ostatnio obserwuję również, że wiele osób wydaje duże pieniądze na analizy składu włosa w jakiś dziwnych gabinetach. Ostrzegam więc przed przybywającą lawinowo liczbą „trichologów”, czyli osób po niedzielnym kursie, które wykonują jakieś czary-mary, namawiają na zabiegi o sobie tylko znanej nazwie. Co ciekawe obserwuję, że pacjenci chętniej wykonują u nich właśnie jakieś „zabiegi” a nie chcą ich wykonywać w specjalistycznych gabinetach dermatologicznych. Potem często są zdziwieni, że nic im nie pomogło i wydali już tyle pieniędzy, że teraz już więcej nie wydadzą pomimo, że zabieg jest sprawdzony! Sprawdź więc kim jest osoba ogłaszająca się jako tricholog, zanim zdecydujesz się na wizytę. Pamiętaj również, że co innego ma do zaoferowania fryzjerstwo i kosmetyka, a co innego dermatologia.

Leczenie wypadania włosów jest utrudnione z powodu niecierpliwości pacjentek, negowania przyczyn (np. ale hormony biorę już od 2 lat i wcześniej nic się nie działo), z powodu chorób przewlekłych w których włosy będą łatwiej wypadać i potrzebują stałego stymulowania.

Pamiętaj, żadna terapia, zabiegi, a tym bardziej suplementy diety i kosmetyki, nie przyniosą szybkiej poprawy!

Włosy które przeszły w stan spoczynku muszą po prostu planowo wypaść a nowe potrzebują czasu żeby je zobaczyć. Pierwszym sukcesem jest zaobserwowanie mniejszej ilości wypadających włosów i odrost drobnych na linii czoła i w okolicy skroni, potem stają się „jakieś lepsze”, lepiej się układają i nie opadają. Rozpoczętą terapię możemy ocenić dopiero po 3 miesiącach nieprzerwanego postępowania tymi samymi lekami, kosmetykami i tabletkami. Błędem jest rezygnowanie z leczenia po miesiącu, kiedy jeszcze nic dobrego się nie wydarza.

Na koniec  podaję moje ulubione produkty, wypróbowane przy regularnym, przewlekłym stosowaniu:  tabletki Anacaps Reactiv i saszetki Gelacet Plus.  Szampony dla osób z uporczywym  łupieżem: wszystkie zawierające 2% ketokonazol  lub cyklopiroksolaminę, Kelual DS. i Ichtillium żel. Preparaty niespłukiwalne które szczególnie lubię to H-Stimuforten lub Tricholotion i Minoxidil 2% i 5%. Przyglądam się obecnie efektom kilku innych produktów, jeżeli uznam, że warto polecić dam znać za jakiś czas.