Odczulanie – informacje ogólne

Odczulanie – informacje ogólne

Przed rozpoczęciem immunoterapii alergenowoswoistej czyli odczulania należy zapoznać się z informacjami na temat tej metody leczenia, dotyczącymi mechanizmów, ogólnych zasad prowadzenia, zastosowania, efektów i korzyści, bezpieczeństwa. Informacje te przekaże lekarz prowadzący odczulanie, określi wskazania i przeciwskazania oraz przedstawi plan leczenia i metodę (odczulanie podskórne doustne, czy podjęzykowe) – przedyskutujcie to i nie wahaj się zadawać pytań – wszystko powinno być jasne zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza – nazywamy to dobrą współpracą czyli compliance, warunkuje ono efektywność i bezpieczeństwo terapii, która jest waszą wspólna decyzją. Ogólne informacje dotyczące immunoterapii alergenowoswoistej umieszczone są w zakładce odczulanie.

Istnieją dwie formy odczulania: przedsezonowe i całoroczne. Odczulanie przedsezonowe polega na prowadzeniu odczulania przed sezonem pylenia i przerwaniu go tuż przed jego rozpoczęciem. Ta forma jest stosowana w przypadku uczulenia na alergeny sezonowe np.: pyłki drzew, traw, chwastów. Odczulanie całoroczne jest prowadzone przez cały rok i jeśli jest stosowane u pacjentów z uczuleniem na alergeny sezonowe, w okresie pylenia dawkę redukuje się w zależności od nasilenia objawów choroby alergicznej.

Lekarz prowadząc wywiad będzie pytał o choroby współistniejące i przyjmowane leki. Poinformuj go o wszystkich chorobach na które chorujesz i leki, które zażywasz – to ważne gdyż niektóre stany chorobowe i leki są przeciwskazaniem do odczulania.

Pacjenci chorzy na astmę powinni mieć wykonaną spirometrię. Jej wynik, wartość parametru FEV1, PEF i inne mają znaczenie w kwalifikowaniu do odczulania. Astma powinna być stabilna w swoim przebiegu.

Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ją w najbliższym czasie – poinformuj o tym lekarza – nie rozpoczynamy odczulania u kobiet w ciąży. Kontynuacja odczulania w ciąży jest dopuszczalna, ale wielu lekarzy (w tym i ja) rezygnuje z jej kontynuacji.

Nie podaje się kolejnej dawki szczepionki w przypadku wystąpienia ostrej lub przewlekłej choroby zapalnej (np. infekcji górnych dróg oddechowych). W takim przypadku odracza się podanie kolejnej dawki aż do wyleczenia choroby zapalnej.

Przed rozpoczęciem odczulania oceń z lekarzem objawy i stopień nasienia swojej alergii, oraz jakie leki i w jakich dawkach przyjmujesz by opanować objawy choroby – będą to informacje niezwykle ważne do oceny skuteczności odczulania (pamięć bywa zawodna, szczególnie po 3 latach)

Na kontrolne wizyty zgłaszaj się zasadniczo do swojego lekarza prowadzącego immunoterapię (oczywiście sporadycznie mogą być zastępstwa innych alergologów). To on odpowiada za przebieg odczulania, ocenia jego efektywność i podejmuje decyzje terapeutyczne, w tym o zakończeniu leczenia.

Odczulanie prowadzi się tylko w Poradni Alergologicznej i nie jest możliwa jego kontynuacja w innych poradniach ze względu na specyfikę tej metody terapeutycznej, możliwość wystąpienia objawów ubocznych i możliwości ich leczenia. Trzeba pamiętać, że w leczeniu stosuje się alergen na który jesteś uczulony.

Na kolejnych wizytach powiedz lekarzowi o wszystkich zdarzeniach medycznych, które miały miejsce od ostatniej wizyty takie jak choroby, leki, a także tolerancja poprzedniej dawki szczepionki – ma to znaczenie dla kontynuowania odczulania (ewentualna modyfikacja dawki)

Prawdopodobnie otrzymałeś dzienniczek odczulania w którym lekarz prowadzący wpisuje informacje na temat odczulania, a czasem sam go wypełniasz. Informacje w nim zawarte są również umieszczone w historii choroby, ale ten dzienniczek bardzo ułatwia pracę – dbaj o niego i przynoś na kontrolne wizyty.