Rehabilitacja oddechowa

Rehabilitacja oddechowa

Rehabilitacja oddechowa odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu pacjentów z astmą oskrzelową. Obejmuje ona zarówno naukę odpowiedniej techniki oddychania (oddychanie przeponą), wykonywanie ćwiczeń oddechowych oraz wysiłek fizyczny. Faktem jest że wysiłek fizyczny z jednej strony może wyzwolić napad astmy, jest przyczyną astmy wysiłkowej, to z drugiej strony niewątpliwie wysiłek fizyczny, odpowiednio zaprogramowany pozwala na dobrą kontrolę astmy i cieszyć się pełnią życia.

Chorzy z astmą dobrze kontrolowaną, w stabilnym okresie choroby, mogą z powodzeniem uprawiać sporty, a czasem stają się sportowcami zawodowymi, odnoszącymi duże sukcesy (jakież problemy ma z nimi MKOL). Ważne by przed wysiłkiem była przeprowadzona rozgrzewka. Sportami szczególnie polecanymi dla pacjentów z astmą oskrzelową są: jazda rowerem, pływanie, nordic walking, calanetic, aerobic oraz gry zespołowe takie jak siatkówka, koszykówka, piłka nożna – ale pamiętać należy o rozgrzewce. Dzieci z astma oskrzelową, jeśli jest dobrze kontrolowana, moim zdaniem nie powinny być zwalniane z zajęć wychowania fizycznego i należy je zachęcać do uczestnictwa w nich. Nauczyciela poinformować o chorobie i wyposażyć dziecko w inhalator z lekiem rozkurczającym oskrzela, oraz omówić sposoby postępowania na wypadek wystąpienia duszności.

Godne polecenia są organizowane przez Odział Bydgoski Towarzystwa Zwalczania Chorób Alergicznych cotygodniowe spotkania i zajęcia na sali gimnastycznej pod okiem rehabilitanta, w czasie których wykonywane są ćwiczenia oddechowe oraz zajęcia sportowe (np.: mecze siatkówki). Zajęcia te dodatkowo niezwykle integrują środowisko chorych na astmę.
Dodatkowo co roku organizowane są obozy rehabilitacyjne, z których warto skorzystać.
(kontakt: e-mail: rul21@poczta.onet.pl strona www – patrz zakładka przydatne strony www)